ΑνακοινώσειςΕ' ΤάξηΕκπαιδευτικές ΕπισκέψειςΣΤ' Τάξη

“Πέρα από τους ουρανούς”

Οι  μαθητές και μαθήτριες της Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου επισκέφτηκαν την Τρίτη, 28 Νοεμβρίου 2023, το Πολεμικό Μουσείο της Θεσσαλονίκης. Παρακολούθησαν τη στερεοσκοπική ταινία με θέμα: «Πέρα από τους ουρανούς». Η εκπαιδευτική – ψυχαγωγική ταινία παρουσιάζει την ιστορία της Αεροπλοΐας από τον Ίκαρο έως τα διαστημικά λεωφορεία, προβάλλοντας το όνειρο της πτήσης και την επίτευξη του αδύνατου μέσα από την εντυπωσιακή τεχνολογία 3D. Επίσης ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου βλέποντας εκθέματα από την Ελληνική Επανάσταση, τους Βαλκανικούς Πολέμους αλλά και τους δύο Παγκόσμιους Πολέμους και πολλά κειμήλια των κρατών που συμμετείχαν στις διάφορες ιστορικές περιόδους ως σύμμαχοι ή αντίπαλοι του ελληνικού στρατού.