ΑνακοινώσειςΒ' ΤάξηΕκπαιδευτικές Επισκέψεις

«Άλεθε, μύλε μ’, άλεθε!»

Στα πλαίσια της επαφής των μαθητών/τριών με την παράδοση και τη σύνδεση του χθες με το σήμερα οι μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης θα επισκεφτούν τη Δευτέρα, 27 Νοεμβρίου 2023, το Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας-Θράκης και θα παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Άλεθε, μύλε μ’, άλεθε!».

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα ξεκινήσει με την αφήγηση λαϊκών παραμυθιών με θεματολογία σχετική με μύλους, μυλωνάδες και ψωμιά, συνοδευόμενη με ζωντανή μουσική. Θα ακολουθήσει περιήγηση στους χώρους του Λαογραφικού και Εθνολογικού Μουσείου με εστίαση στην έκθεση της υδροκίνησης και στο πώς οι άνθρωποι έφτιαχναν το αλεύρι με τη δύναμη του νερού για την παρασκευή του ψωμιού. Θα γίνει παρουσίαση και άλλων υδροκίνητων μηχανών οι οποίες χρησιμοποιούνταν για την πρίση των κορμών των δέντρων ώστε να παραχθεί οικοδομήσιμη ξυλεία αλλά και για την κατεργασία μάλλινων υφαντών με σκοπό την κατασκευή αδιάβροχων ενδυμάτων.