E-Twinning

Συμμετοχή σε ευρωπαϊκό έργο eTwinning

Οι μαθητές του ΣΤ1 τμήματος του σχολείου μας κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς, 2023-2024, συμμετέχουν στο εγκεκριμένο ευρωπαϊκό έργο eTwinningμε τίτλο « Bridges of Understanding: Embracing Diversity in Europe” (Γέφυρες κατανόησης: Αγκαλιάζοντας την ποικιλομορφία στην Ευρώπη). Οι μαθητές μας συνεργάζονται με μαθητές σχολείων της Ισπανίας και της Γερμανίας, συγκεκριμένα με τους μαθητές από Ισπανία- Escola Splai,Barcelona/Spain και Γερμανία -OGS St. Marien-Schule, Moers / Germany.

Στο πρόγραμμα αυτό οι μαθητές μοιράζονται στοιχεία ιστορίας, πολιτισμού αλλά και καθημερινότητας των χωρών τους. Αναγνωρίζουν πόσο όμοιοι αλλά ταυτόχρονα διαφορετικοί είναι οι λαοί της Ευρώπης. Δημιουργούν κοινά έργα με γλωσσικά στοιχεία των τριών χωρών αλλά και, κυρίως, της Αγγλικής που λειτουργεί συνδετικά ως γέφυρα συνεννόησης.Τα αποτελέσματα του προγράμματος και τα έργα των μαθητών θα παρουσιαστούν στο τέλος του σχολικού έτους.

Υπεύθυνη προγράμματος για το σχολείο μας: Αποστολία Πανίδου, εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας.