Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑνακοινώσειςΕθνικές Επέτειοι - Γιορτές

17 του Νοέμβρη 1973

Πέτρος Καρασμάνης-Πικάνης, Έπεσε η πόρτα

«Η τρίτη βραδιά ήταν κόσμος και κόσμημα. Σαν μια φούγκα η αντίστιξη ανάμεσα στις φωνές που ξεκινούσαν μια μελωδία, δηλαδή ένα σύνθημα, ένα τραγούδι, έναν ψίθυρο, και σε εκείνες που ακολουθούσαν επαναλαμβάνοντας όλο και πιο ελεύθερα το κεντρικό θέμα, αποκτώντας μια υπαρξιακή διάσταση. Δραπέτευση από μια γύψινη πραγματικότητα. Μέσα και έξω από το Πολυτεχνείο. Μια αίσθηση κοινότητας. Έρωτας. Ο καθένας και η καθεμιά, οι «έξω» και οι «μέσα», ανεξάρτητα από το τι συνέβη μετά στη ζωή τους, έζησαν εκείνο το βράδυ μια μοναδική εμπειρία που στοίχισε σε όλους κι όλες. Σε άλλους περισσότερο, σε άλλους λιγότερο.» (Από συνέντευξη της Πέπης Ρηγοπούλου, της φοιτήτριας που τραυματίστηκε βαριά κατά την είσοδο του τανκ στο Πολυτεχνείο, στον δημοσιογράφο Δημήτρη Ν. Μανιάτη)

Την Τετάρτη, 17-11-2021, η εκδήλωση του Σχολείου για την επέτειο του Πολυτεχνείου θα πραγματοποιηθεί το πρώτο διδακτικό δίωρο σε κάθε τμήμα. Στις 09.40 οι μαθητές και μαθήτριες θα αποχωρήσουν. Παρακαλείσθε για την έγκαιρη παραλαβή των παιδιών σας. Η πρωινή ζώνη και το ολοήμερο δε θα λειτουργήσουν.