ΑνακοινώσειςΔ' ΤάξηΕκπαιδευτικές Επισκέψεις

Επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο

Οι μαθητές και μαθήτριες της Δ τάξης του σχολείου μας θα επισκεφτούν την Πέμπτη, 7 Μαρτίου 2024, το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Στα πλαίσια της επικείμενης επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 τα παιδιά θα παρακολουθήσουν την παράσταση “Η χρονομηχανή του Καραγκιόζη (Ο Καραγκιόζης στο ’21)” από το Θέατρο Σκιών “Σκιάς Όναρ” Δημήτρης Καρόγλου: Βρισκόμαστε μια ημέρα πριν το ξέσπασμα της Επανάστασης του 1821. Η παρέα του Καραγκιόζη αναλαμβάνει μια αποστολή που θα παίξει σημαντικό ρόλο στις εξελίξεις όπως τις ξέρουμε σήμερα.

Στη συνέχεια με επίκεντρο την ελληνική ιστορία θα γίνει ξενάγηση στα εκθέματα του μουσείου, μέσα από τα οποία αναδεικνύεται ο διαχρονικός αγώνας του Γένους για ελευθερία.

Τέλος θα απολαύσουν τη στερεοσκοπική ταινία “Πέρα απ’ τους ουρανούς”. Αυτή η εκπαιδευτική – ψυχαγωγική ταινία παρουσιάζει την ιστορία της αεροπλοΐας από τον Ίκαρο έως τα διαστημικά λεωφορεία, προβάλλοντας το όνειρο της πτήσης και την επίτευξη του αδύνατου μέσα από την εντυπωσιακή τεχνολογία 3D.