ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ: ΜΗΝΑΣ STEM ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Καθ’ όλη τη διάρκεια του μήνα Φεβρουαρίου στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν διάφορα προγράμματα εκπαιδευτικής ρομποτικής, επιστήμης, τεχνολογίας και μαθηματικών σε συνεργασία με τον αντίστοιχο οργανισμό. Το STEM παρέχει ευκαιρίες για την ανάπτυξη δεξιοτήτων ενθαρρύνοντας τα παιδιά να απαντούν σε ερωτήματα και να εμπλέκονται σε παιγνιώδεις δραστηριότητες με θέματα την επιστήμη, τα μαθηματικά, τη μηχανική και την τεχνολογία.

Στα συγκεκριμένα προγράμματα θα συμμετέχουν όλες οι τάξεις του σχολείου με βάση το ακόλουθο χρονοδιάγραμμα και την ανάλογη θεματική:

Α ΤΑΞΗ: Τετάρτη, 28/2/2024 “Γνωρίζω τις απλές μηχανές”

Β ΤΑΞΗ: Τετάρτη, 24/4/2024 “Γνωρίζω τις απλές μηχανές”

Γ ΤΑΞΗ: Τρίτη, 13/2/2024 “Γνωρίζω τις απλές μηχανές- Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας”

Δ ΤΑΞΗ: Πέμπτη, 8/2/2024 “Εισαγωγή στην εκπαιδευτική ρομποτική- Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας”

Ε ΤΑΞΗ: Παρασκευή, 9/2/2024 “Εισαγωγή στην εκπαιδευτική ρομποτική-Παρατηρώντας το διάστημα από τη γη”

ΣΤ ΤΑΞΗ: Παρασκευή, 16/2/2024 “Εισαγωγή στην εκπαιδευτική ρομποτική- Παρατηρώντας το διάστημα από τη γη”